quote:
Originally posted by WEc:
quote:
Originally posted by sydthesquid:
How so?
Are you referring to welfare enhancing? simplest example. Winery has 2 bottling Napa and a SV. Two types of people. Person A is willing to pay $20 for the Napa and $90 for the SV. Person B is willing to pay $50 for the Napa and $70 for the SV. If the winery just chooses to sell the two bottling individually, price on the Napa will be $50 and the price on the SV will be $70. (Winery wouldn't want to price the Napa at $20 cause it will sell one to each type and only get $40 in revenue. Likewise, the winery wouldn't want to price the SV at $90 because doing so only sells to A whereas pricing it at $70 sells to both.) Total revenue for the winery is $50+$70x2=$190. Suppose now the winery says I won't sell you the SV unless you buy one Napa from me. I'll charge $35 for the napa and $75 for the SV. Person B will definitely buy, cause he values them at $50 and $70, respectively, but person A will also buy, because he values them at $20 and $90, respectively. Does the winery want to do this? Yes, cause now revenue is ($35+75)x2=$220. So if the winery didn't tie the sale of the SV to the Napa, only person B buys the Napa and both would've bought the SV, but if the sale was tied, both A and B buys.
If you weren't asking about the welfare enhancing bit, then you need to clarify.
No, just wanted to hear your fuller explanation, as I enjoy your economic arguments. I'm sure this works well for many, many wineries, as long as they have proper demand. I wonder how many of them truly do this analysis, or is it: "We need to move this other juice, so let's bundle it up."
In most cases, I am customer C: I don't place any value on the secondary wine. I'd be happy to pay $90 for the primary but that is it. Paying another $20 simply raises the price of the primary wine for me to $110, at which point I have to reconsider. (Not to mention another XXX bucks for shipping wine I don't want). Plus, I now have a bottle I don't want bouncing around, clogging up my storage space.

Not to mention it usually is buy 6 crappy bottles, and get access to 1 or 2 good ones, which makes the situation even worse for me.
This may not be a real economic argument, but is generally how it plays out for me personally. There are exceptions, of course.