muzikman- you can't buy crap for $3-$4 wholesale...errr...all you can buy is crap for that price point. lets assume we are dealing with fine dining...since everyone here seems to have tastes for the finer things. I sell a 6 ounce glass of my house wine for $7. That gives me a $7-$10 wholesale to work with.
I just recently added 3 wines to sell for less...2001 Schuetz Oles Korte Ranch Zinfandel at $6/glass, 2005 Pillar Box Red at $5/glass, and Marquis Phillips 2005 Holly's Blend at $5/glass.
of course we aren't discussing house wines that Ruby Tuesday, TGI Fridays, and family steakhouses with $13 Ribeyes might carry. I always draw a correlation between the entree price and glass of wine price. If the avg entree costs $24, then usually the house pour is $6...a 4/1 ratio. Where are you eating that spends $3-$4 wholesale on the house pour? That barely covers the cost of the bottle and the cork

Doesn't leave much for the juice
